G-Sports

Ολυμπιακοί Αγώνες 2024: Αποκλείστηκε ο Στέφανος Τσιτσιπάς - Λύγισε από τον σπουδαίο Τζόκοβιτς

Την ήττα γνώρισε ο Στέφανος Τσιτσιπάς με 2-0 σετ (6-3, 7-6) από τον Νόβακ Τζόκοβιτς κι έχασε μεγάλη ευκαιρία για να διεκδικήσει ένα μετάλλιο στο Παρίσι.

Tο όνειρο του κορυφαίου Έλληνα τενίστα για ένα μετάλλιο στους Ολυμπιακούς Αγώνες 2024 έσβησε στα προημιτελικά, μετά την ήττα με 2-0.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς ξεκίνησε δυναμικά, αλλά ο Τζόκοβιτς ήταν ανίκητος και κάνοντας break στα μέσα του σετ κατάφερε να προηγηθεί με 1-0.

Τσιτσιπάς: Aπολογούμαι που έκανα κάτι τέτοιο! Ένιωσα πολύ άσχημα, αναγκάστηκα να σβήσω κάποια post

Στο δεύτερο σετ, ωστόσο, ο 25χρονος Έλληνας ξεκίνησε εντυπωσιακά και με δύο break προηγήθηκε 4-0. Την ίδια ώρα ο Σέρβος έδειχνε να αντιμετωπίζει ένα πρόβλημα στο γόνατο και όλα έδειχναν πως θα μπορούσε να στείλει το ματς σε τρίτο σετ.

Ο Τζόκοβιτς αντεπιτέθηκε, μείωσε αρχικά σε 5-3, ο Τσιτσιπάς είχε την ευκαιρία για να πάρει το σετ (τριπλό set point), αλλά έχασε το σερβίς του και έτσι το σετ πήγε στο τάι μπρέικ. Εκεί το Νο2 της παγκόσμιας κατάταξης επικράτησε με 7-3 και πήρε τη νίκη και την πρόκριση στα ημιτελικά του Ολυμπιακού τουρνουά.

Συναντήθηκαν και πόζαραν μαζί στο Λονδίνο

Μητέρα Στέφανου: Είμαι σίγουρη ότι είναι ερωτευμένος. Δεν θα παρέμβω ποτέ στη σχέση του

Τσιτσιπάς: Δεν είναι αλήθεια αυτό που είπε η μητέρα μου, με την Πάουλα είμαστε φανταστικά!